W naszej bazie mamy już 272 gatunki ryb akwariowych.

Ryby akwariowe: Podstawy dobierania obsady.

Wielu początkujących akwarystów ma problem z doborem rybek do akwarium. Jego mieszkańcy stanowią tzw. obsadę. Każda rybka wymaga specyficznych wymogów co do temperatury, ph, twardości wody (gh) a także wielkości zbiornika. Ważne jest, aby zapełnić akwarium odpowiednim rodzajem ryb, w przeciwnym razie okaże się, że posiadanie ryb nie będzie sprawiało nam przyjemności.

Dlaczego ważne jest, aby mieć odpowiednią obsadę do swojego akwarium?

Gdy zakładamy akwarium i poradzimy sobie już ze sprawami technicznymi, czyli mamy zbiornik gotowy na przyjęcie mieszkańców, to stajemy przed wyborem, jacy to mają być mieszkańcy. Wiele osób popełnia podstawowy błąd, czyli zakłada, że ma być po prostu dużo i kolorowo. Być może przez chwilę akwarium, z wieloma różnymi gatunkami, wyda się piękne, ale czar szybko pryśnie. Pierwszym problemem będzie przerybienie. Już przez nie ryby nie będą czuły się dobrze. Nie będą zachowywać się i wyglądać naturalnie – staną się płochliwe, agresywne dla innych, stracą intensywność barw. Na pewno nie wydłuży to ich życia. Poszczególne gatunki ryb mogą również odczuwać niepokój, który może prowadzić do choroby lub śmierci, gdy poziom wody, temperatura, pokarm i inne czynniki są dostosowane do innych gatunków ryb. Każdy gatunek ryb wymaga określonej temperatury, dlatego ważne jest, aby uzyskać gatunki uzupełniające się pod tym względem. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki (www.jakierybki.pl/parametry) i dowiedz się jakie warunki wymaga gatunek, który Ci się podoba. Są ryby, które będą potrzebowały dużej ilości roślin a są i takie które nie będą ich potrzebować w ogóle. Im większe zdolności filtracyjne akwarium tym więcej rybek możemy mieć w akwarium, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku. Należy unikać przerybienia, szczególnie na początku, gdy biologia jeszcze nie jest ustabilizowana należy wpuszczać rybki cyklicznie i badać poziom NO2 (azotyny) i NH4 (amoniak), które są śmiertelnie niebezpieczne dla ryb.

Tutaj wielkość ma znaczenie

Innym złym wyborem, którego tragizm zobaczy szybko każdy, kto go dokonał, będzie wybór ryb, które w ogóle nie powinny ze sobą przebywać. Zakończy to się polowaniami w akwarium. Widok ryb polujących i zjadających swoich towarzyszy będzie szokujący. Nie mniej niż ryby pływające z odgryzionymi płetwami, oczami, a w konsekwencji pleśniejącymi ranami itd. Można to podzielić zresztą na kilka odrębnych tematów. Drapieżnicy, którzy nie powinni się znaleźć w akwarium z danymi (a może i jakimikolwiek innymi) rybami to sprawa podstawowa. Należy jednak jeszcze pamiętać, że duża ryba może po prostu potraktować małą jako pokarm, powiedzmy, że nawet przypadkowo (np. w ciemnościach). Kupując/dokupując ryby, zwróćmy uwagę na ich wielkość. Ryby w sklepach zoologicznych to najczęściej osobniki bardzo młode, a więc i małe. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę ruchliwość i rozmiar ryb. Bardzo, ale bardzo mocno upraszczając to, aby bezpiecznie kupić rybkę do akwarium to długość dorosłego osobnika powinna wynosić maksymalnie 10% długości akwarium.

Z rybami też bywa różnie

Co ciekawe – to, że w jakimś akwarium ryby pływają bez problemu obok siebie, nie oznacza, że u nas będzie tak samo. I nie tylko wspomniana wyżej wielkość będzie miała znaczenie. Zdarza się, że ryby trzymane ze sobą od małego przyzwyczajają się do siebie i nie atakują, nawet jeśli dorosną i bardzo różnią się od siebie gabarytami. Te same wpuszczone ze sobą w późniejszym wieku mogą już nie być dla siebie takie „miłe”. Kolejna ciekawa sprawa wiąże się z pewnym mitem, czyli takim, że wszystkie ryby, szczególnie w obrębie tego samego gatunku, zachowują się tak samo. Nie jest to prawdą i zapewne odkryjemy to, gdy będziemy posiadać akwarium dłuższy czas. Po prostu dwie niby takie same rybki mogą zachowywać się zupełnie inaczej (w tym samym akwarium).

Razem czy osobno?

Jak jaszcze dobierać ryby do akwarium? Podstawą będą parametry wody, posadzona roślinność i inne wyposażenie, takie jak korzenie, groty itp. Możemy więc od razu nastawić się na hodowlę ryb z określonego miejsca (biotopu). Najprostszym wyborem (w doborze, niekoniecznie w hodowli) będzie wybór jednego rodzaju ryb, który musimy dopasować nie tylko do parametrów wody, ale i do wielkości akwarium. Kupujemy więc ryby o określonym rozmiarze i w określonej ilości, kierując się nie tylko pojemnością akwarium, ale także tym jak dane ryby (w jakich ławicach) żyją w swoim środowisku.

Nie wszyscy akwaryści, szczególnie początkujący, ale dotyczy to także zaawansowanych, lubią posiadać w jednym akwarium tylko jeden gatunek ryb. Jest to zrozumiałe i nie ma w tym nic złego. Oczywiście przy odpowiednim podejściu do sprawy. Po pierwsze to trzymanie się ryb, które mogą ze sobą przebywać. Naturalnie w odpowiednich ilościach, o tym nigdy nie można zapominać. Po drugie, można trzymać ze sobą nawet ryby z różnych kontynentów, w którym jedynymi ograniczeniami będą parametry wody. Czyli będziemy mogli trzymać ze sobą jakiekolwiek nieagresywne wobec siebie rybki, które będą dobrze się czuć ze sobą.

Różne temperamenty i miejsca

W akwarium z różnymi gatunkami ryb należy zwrócić uwagę jeszcze na to, że niekoniecznie dobrym pomysłem będzie trzymanie ze sobą spokojnie zachowujących się rybek, powoli pływających, z rybami, które są w ciągłym ruchu. Dla tych spokojnych może to być stresujące, mogą się ukrywać. Nie będzie to dla nich zdrowe, a i my nie będziemy się mogli nimi do końca cieszyć. Ruchliwe ryby muszą mieć też miejsce do pływania. Nie należy zapominać o doborze ryb według tego, w jakim miejscu toni wodnej się poruszają. Mamy ryby denne, pobierające pokarm z dna i trzymające się go, mamy te, które będą poruszały się w środkowej części i takie, które będą pływać tuż przy powierzchni. To też istotna sprawa, która będzie wpływać na samopoczucie ryb i na to, jak nasze akwarium będzie się prezentować.

Jeszcze rzecz, która jest w zasadzie ogólna dla wszystkich powyższych. Roślinność i wystrój akwarium powinien pozwalać skryć się słabszym rybkom. W ławicach panuje hierarchia i jej najsłabsze osobniki powinny mieć możliwość ukrycia się. Gęsta roślinność, groty itp. spełnią tutaj zadanie.

Uczmy się od innych

Nie zaszkodzi też, gdy na początku będziemy dobierać ryby łatwiejsze w hodowli. I nie chodzi tu tylko o parametry wody, ale także o odpowiednie podłoże, roślinność i rodzaj pokarmu, który powinny dostawać. Dobry sprzedawca (a prywatnie często też akwarysta), nienastawiony tylko na tymczasowy zysk, nie pozwoli już na kupienie razem nieodpowiednich rodzajów ryb (chyba że będą przeznaczone do różnych akwariów). Cenne będą oczywiście porady bardziej doświadczonych kolegów, a tych spotkamy, chociażby na wielu tematycznych grupach czy forach internetowych. Pomoże także dobra książka, artykuł itp. Na pewno nie musimy edukować się tylko na własnych błędach. Chociaż słowo „tylko” nie zostało użyte tu przypadkowo, bo tego także raczej nie unikniemy.

Oto niektóre z najlepszych gatunków ryb przy zakupie pierwszego akwarium:

Gupik

To spokojna rybka, która będzie dobrze prosperować i dobrze sobie radzić w otoczeniu innych gatunków. Szybko rozmnażająca się. Początkujący akwaryści często wybierają gupiki jako swój pierwszy gatunek ryb ze względu na ich łatwość w hodowli. Nadają się do małego akwarium np. 45 litrów.

Tetra

Te kolorowe ryby nie są duże, ale żyją wygodniej w akwarium, w którym znajdują się ich własne gatunki. Gdy zbiornik jest odpowiednio oświetlony, ich łuski będą miały połysk, który sprawia, że wyglądają, jakby miały neonowe kolory. Nie są agresywne w zbiorniku z własnym gatunkiem i wymagają umiarkowanej temperatury wody dla zdrowego życia. Od 45 litrów.

Mieczyk

Mieczyki w pełnej dojrzałości dorosną do około 10-12 cm i mogą żyć z innymi gatunkami w zbiorniku słodkowodnym. Jednak samce mogą one okazywać sobie nawzajem agresję. Samice miecznika mają łagodniejszy temperament. Od 112 litrów.

Platka

Ten gatunek ryb będzie się szybko rozmnażał, jeśli jest dużo roślin zapewniających prywatność. Mogą żyć w zbiorniku z innymi gatunkami, które nie są drapieżne. Od 45 litrów.

Kirysek

To przydenne spokojne rybki, które jednak do komfortowego funkcjonowania potrzebują piaszczystego podłoża. W zależności od gatunku i rozmiarów można trzymać już w akwarium od 45 litrów.

Wnioski

Niektóre gatunki mogą żyć w harmonii, podczas gdy inne są wobec siebie wrogo nastawione. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości przed wprowadzeniem do akwarium nowego gatunku ryb porozmawiaj ze swoim lokalnym sklepem zoologicznym lub specjalistami. Eksperci powinni być w stanie wskazać ci właściwy kierunek na podstawie ryb, które aktualnie masz w swoim akwarium.